Kaj je Disk Golf?
Disk Golf je igra zelo podobna tradicionalnemu golfu, le da namesto udarjanja žoge v luknjo mečemo frizbi (leteči disk) v posebej oblikovano kovinsko košaro. Cilj je isti: končati progo v čim manj metih. Po začetnem metu iz izmetne cone igralec vsak naslednji met začne na mestu, kjer je pristal prejšnji frizbi.
Drevesa, grmičevje in razgiban teren okoli poti leta diska zagotavljajo izziv za golfista. Luknja je zaključena, ko po “patanju” disk pristane v košu (več o pravilih na http://www.pdga.com/rules).
Poenostavljena Disk Golf pravila
Cilj igre disk golfa je končati rundo v čim manj metih diska. Igrišče običajno obsega devet ali osemnajst prog, pri čemer je vsaka proga ločena enota za točkovanje.
Igra se na vsaki progi začne na izmetni točki in konča pri košari. Po tem, ko je igralec vrgel z izmetne točke, se vsak naslednji met izvede z mesta, kjer je prejšnji met pristal. Po zaključku luknje igralec preide na izmetno območje naslednje proge, dokler niso odigrane vse proge.
Proge disk golfa so običajno zasnovane v in okoli gozdnatih območij z raznolikim terenom, da nudijo naravne ovire za let diska. Najbolj so primerni redkejši gozdovi ali pa mestni parki. Igralci morajo igrati progo takšno, kot jo najdejo, in metai disk tam, kjer leži disk njihovega prejšnega meta, razen če te pravil ne dovoljujejo drugače.
Kdo lahko igra?
Kdorkoli. Moški in ženske, mladi in stari, družine z majhnimi otroki – vsi lahko disk golf vključijo v svojo rekreacijo, zabavo ali le sproščen sprehod v naravi. Začetni stroški nakupa opreme so dostopni praktično vsakomur. Ker je disk golf tako preprost za razumevanje in uživanje, ni izključen nihče.
Koliko stane igranje Disk golfa?
Večina prog po svetu (teh je že preko 2700) je brezplačnih. Ponekod se zaračunava samo vstop v park, večinoma pa je strošek le izposoja opreme (za tiste, ki nimajo svoje) ali tečaji, tako skupinski kot posamezni. Oprema za disk golf je tudi relativno poceni; cene za en disk se gibljejo od 5 do 14 €, pri čemer za igranje zadostuje en sam disk.
Kje se igra?
Igrišča so lahko v mestnih parkih, mestnih gozdovih, gmajnah, smučiščih (poleti) in tudi na golf igriščih. Na kratko, disk golf se lahko igra povsod, kjer s tem nikogar ne motimo ali ogrožamo, ter povsod, kjer je že urejeno igrišče.
PDGA (Profesional Disc Golf Association) upravlja in vzdržuje brezplačen spletni seznam disk golf prog na http://www.pdga.com/course-directory, dostopen pa je tudi na spletu ali aplikaciji UDisc, ki jo večina disk golferjev uporablja za točkovanje svojih rund: https://udisc.com/courses.
Zakaj naj igram?
Disk golf je odlična izbira za vse. Disk golf lahko vzmemo kot odlično rekracijo v naravi, druženje z prijatelji ali družino ali pa bolj tekmovalno. Disk golf razgiba in krepi tako zgornji kot spodnji del telesa, hkrati pa je dolgotrajna oblika aerobne vadbe. Ta šport spodbuja kombinacijo telesne in duševne aktivnosti, kar pomeni, da ne le izboljšuje fizično kondicijo, temveč tudi krepi koncentracijo in mentalno moč.
Ena od ključnih prednosti disk golfa je, da predstavlja zelo majhno tveganje za poškodbe, kar ga dela dostopnega za ljudi vseh starosti in kondicijskih ravni. Ta šport ne zahteva nobenega predznanja, kar pomeni, da lahko vsakdo hitro začne in se postopoma izboljšuje. Postopnost in napredovanje v igri sta odvisna od posameznikovih ciljev in želja.
Disk golf ponuja tudi fleksibilnost, saj se ga lahko igra kadarkoli in kjerkoli, v soncu, dežju ali snegu. Runda z 18 luknjami traja od ene do dveh ur, kar omogoča, da se ga igra samostojno ali v družbi prijateljev. To je čudovit način za druženje in krepitev vezi, hkrati pa uživate v naravi.
Poleg fizičnih in socialnih koristi disk golf spodbuja tudi etiko “fair play”, kar pomeni, da se igralci med seboj spoštujejo in spodbujajo športno vedenje. Vse te lastnosti skupaj ustvarjajo prijetno in sproščujoče izkušnjo, ki lahko postane del vašega vsakdana.
Disk golf ni le igra; je način življenja, ki vam omogoča, da se povežete z naravo, izboljšate svoje zdravje in uživate v zabavi.
Kaj je potrebno za vzdrževanje Disk Golf (DG) proge?
Po namestitvi, je edino priporočeno vzdrževanje le še košnja trave. Pogostost košenja trave na DG progah je približno na 3 tedne (odvisno od dežja), torej očitno redkejša kot na večino ostalih športnih površinah, Koši (torej tarče za frizbije) so narejeni iz pocinkanega jekla ter so zasidrani v betonu ter kot taki ne potrebujejo rednega vzdrževanja, razen v primeru vandalizma ali kraje.
Koliko prostora je potrebnega?
Disk Golf ne potrebuje strogo svojega področja, torej se lahko uporabijo že obstoeče poti in travniki, ki jih uporabljajo rekreativci kot naprimer pohodniki, sprehajalci psov, tekači itd. Ob primerni postavitvi proge je miren soobstoj več vrst rekreacije zagotovljen! Idealna lokacija združuje gozdnate in odprte terene različnih topografij. Dolžina posamezne “luknje” je sicer lahko od 70 pa vse čez 300 metrov, končen porabljen proctor za progo z 18imi luknjami bi bil približno 20 ha. Končno, DG progo je mogoče kadarkoli predelati, da se bolje ujema z okoljem ali celo popolnoma preseliti, brez večjih težav.
Sestavni deli DG proge.
Izmetne cone: Vsaka luknja ima lahko eno ali več izmetnih con, tako da si jih lahko igralci izberejo glede na znanje, moč ali trenutno počutje. Velikost izmetnih con sicer varira vendar je 12 X 30 centimetrov nekako optimalna velikost, podlaga je lahko iz peska, žagovne, cementa, gume ali pa tudi enaka okolici ter le označena, da igralci vedo od kje metati.
Koši: Vsaka luknja ima na koncu koš. Vsak koš je postavljen v v tla zacementirano ali drugače pritrjeno sidrišče (cev “18), tako da se da koše v primeru takšne potrebe tudi umakniti ali prenesti na drug o lokacijo.
Table: Table na imzmetnih conah so za igralce, ki so prvič na progi ključnega pomena. V pomoč so jim s podatki o dolžini luknje, številko luknje, priporočljivo potjo leta diska ter “parom” (optimalnim številom metov). Tudi velika tabla na začetku prve proge je v veliko pomoč. Table so lahko iz poljubnega materjala, vendar je zagotovo bolje, če se kar se da skladajo z okolico.